اختصاص هزینه‌ مراسم اختتامیه جشنواره نورنگار به زلزله‌زدگان کرمانشاه

منتظر ثبت لحظه شما هستیم!

اختصاص هزینه‌ مراسم اختتامیه جشنواره نورنگار به زلزله‌زدگان کرمانشاه

چهارمین دوره جشنواره مراسم اختتامیه نخواهد داشت

اختصاص هزینه‌ مراسم اختتامیه جشنواره نورنگار به زلزله‌زدگان کرمانشاه

محمد فروغی مجله عکس نوریاتو

مدیرعامل مجموعه نورنگار با اعلام این‌که چهارمین دوره جشنواره عکس نورنگار مراسم اختتامیه نخواهد داشت، از اختصاص هزینه‌های این رویداد به مردم زلزله‌زده کرمانشاه خبر داد. به این ترتیب، اسامی برندگان نهایی جشنواره نیز در روز افتتاحیه نمایشگاه آثار برگزیده اعلام می‌شود.

 

 

چندی پیش اسامی ۱۰۰ اثر راه‌یافته به بخش نمایشگاه و کتاب جشنواره نورنگار اعلام شد؛ این آثار از میان ۳۷۷۰ اثر ارسال شده به دبیرخانه جشنواره و با داوری ابراهیم حقیقی، محمد ستاری و اسماعیل عباسی انتخاب شدند که طبق روال هرسال، اسامی شش برنده نهایی جشنواره برای روز اختتامیه محفوظ ماند.

 

سه اثر برگزیده در بخش «ایران من» و سه اثر برگزیده دیگر در بخش «بناهای تاریخی و باستانی ایران» قرار بود در مراسم اختتامیه مورد تقدیر قرار گیرند، اما امسال با تصمیم مدیران جشنواره عکس نورنگار مراسم اختتامیه برگزار نخواهد شد.

 

محمد فروغی مدیرعامل مجموعه نورنگار در این‌باره  گفت: «از نظر ما وظیفه اصلی هنر، بازتاب زندگی پیرامون و حساسیت نشان دادن به زیبایی‌ و زشتی‌های زندگی اطراف ماست. اثر هنری می‌تواند آن‌چه را در روزگار خود مهم و در خور بیان می‌داند به شکلی تاثیرگذار ارائه کند و توجه مخاطب را –حتی در سطح جهانی- به آن جلب کند. بنابراین زمانی که روند جشنواره عکس نورنگار با حادثه ناگواری مثل زلزله کرمانشاه همزمان شد، اولین چیزی که به ذهن مدیران جشنواره رسید این بود که جشنواره نورنگار نمی‌تواند نسبت به چنین اتفاقی بی توجه باشد، بخصوص که از نظر مدیران جشنواره، آن‌چه اثر هنری را ارزشمند می‌کند تلاش‌ آن برای اعتلای ارزش‌های انسانی است و این جشنواره نیز با توجه به هدف اصلی آن یعنی گسترش نگاه انسانی در میان عکاسان و علاقه‌مندان به عکاسی، باید واکنش مناسبی نسبت به اتفاقات جامعه داشته باشد. البته زمان کافی برای دریافت آثاری با موضوع زلزله نداشتیم، اما امکان این‌که از نظر اجرایی اقدامی در این‌باره انجام دهیم، وجود داشت.»

 

فروغی در ادامه با اشاره به این موضوع که هزینه‌های مراسم اختتامیه بر اساس سال‌های گذشته و نظر مدیران جشنواره برآورد شده است، توضیح داد: «در نهایت هزینه برآورد شده به نفع مردم مصیبت‌دیده کرمانشاه صرف خواهد شد. البته با توجه به این‌که جشنواره هرسال برندگان نهایی را در روز اختتامیه اعلام می‌کرد، امسال در روز افتتاحیه نمایشگاه، این اسامی را اعلام و از آن‌ها تقدیر خواهیم کرد.»

 

به گفته مدیرعامل مجموعه نورنگار، مذاکراتی برای برگزاری نمایشگاه این جشنواره صورت گرفته است که مکان و زمان این رویداد در روزهای آینده اعلام خواهد شد.»